Z każdym rokiem obserwuje się trend wzrostowy, jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych czy to na posesjach prywatnych, w firmach bądź też na terenach różnego rodzaju instytucji.

Z każdym rokiem obserwuje się trend wzrostowy, jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych czy to na posesjach prywatnych, w firmach bądź też na terenach różnego rodzaju instytucji. Nie dziwi ten fakt, ponieważ produkcja prądu we własnym zakresie pozwala cieszyć się niezależnością i odcięciem się od zewnętrznych dostawców energii. Panele fotowoltaiczne na dachu to widok, który już nikogo nie dziwi. Choć cena instalacji może nieco ostudzić zapał do jej montażu to warto pamiętać o możliwości skorzystania z dodatkowych form wsparcia finansowego, a mianowicie dotacji.

Czy fotowoltaika sprawdzi się w każdym domu?

Niezawodna i efektywna praca systemu fotowoltaicznego wygeneruje tyle prądu, ile potrzebują mieszkańcy. Warto jednak pamiętać o tym, że dopiero przeprowadzony wnikliwy audyt terenowy pozwoli oszacować czy założenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe i opłacalne dla danego gospodarstwa domowego. Powinna zająć się tym firma posiadająca wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokonają analizy, uwzględniając najważniejsze warunki techniczne, obowiązujące normy bezpieczeństwa oraz przepisy prawa budowlanego i energetycznego.

Co wpływa na efektywne działanie paneli fotowoltaicznych

Poprawne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważne, jeśli mają być dobrze doświetlone i tym samym absorbować odpowiednią ilość fotonów słonecznych niezbędnych do wygenerowania energii elektrycznej. Uwarunkowania, jakie należy wziąć pod uwagę podczas przygotowania projektu efektywnej instalacji fotowoltaicznej to m.in.:

  • lokalizacja i szerokość geograficzna,
  • ukształtowanie terenu wraz z uwzględnieniem elementów, które mogłyby zacieniać panele np. drzewa, sąsiadujące budynki,
  • wielkość działki i wymiary dachu oraz jego orientacja względem stron świata,
  • ustawienie paneli pod właściwym kątem.

Układ fotowoltaiczny powinien być dopasowany indywidualnie do danego gospodarstwa domowego. To, czy instalacja fotowoltaiczna będzie działać bezpiecznie i wygeneruje oszczędności na założonym poziomie, jest uzależnione od kilku czynników m.in.: wielkości instalacji - ilości oraz mocy paneli dobranych do rocznego zużycia energii, rodzaju modułów czy wykorzystania odpowiednich przewodów oraz urządzeń.

Chcąc, żeby instalacja fotowoltaiczna działa wydajnie i tym samym pozwalała uzyskać oszczędności dla gospodarstwa domowego na odpowiednim poziomie, jej zaprojektowanie i montaż należy powierzyć firmie z doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami.