Nie ma wątpliwości, że instalacje fotowoltaiczne posiadają wiele zalet. Zasadniczym powodem, dla którego wielu właścicieli prywatnych posesji decyduje się na ich montaż to chęć pozbycia się rachunków za prąd.

Nie ma wątpliwości, że instalacje fotowoltaiczne posiadają wiele zalet. Zasadniczym powodem, dla którego wielu właścicieli prywatnych posesji decyduje się na ich montaż to chęć pozbycia się rachunków za prąd. Fotowoltaika daje możliwość samodzielnego wytwarzania energii elektrycznej dla swojego domu i odcięcia się od zewnętrznego dostawcy energii, co jest jej bardzo cennym atutem. Posiadając własną małą elektrownię słoneczną, podreperujesz domowy budżet i zadbasz o bezpieczeństwo energetyczne - nie będziesz musiał martwić się nieoczekiwanymi podwyżkami cen czy przerwami w dostawie prądu.

Czy fotowoltaika sprawdzi się w każdym domu?

Niezawodna i efektywna praca systemu fotowoltaicznego wygeneruje tyle prądu, ile potrzebują mieszkańcy. Warto jednak pamiętać o tym, że dopiero przeprowadzony wnikliwy audyt terenowy pozwoli oszacować czy założenie paneli fotowoltaicznych jest możliwe i opłacalne dla danego gospodarstwa domowego. Powinna zająć się tym firma posiadająca wykwalifikowanych specjalistów, którzy dokonają analizy, uwzględniając najważniejsze warunki techniczne, obowiązujące normy bezpieczeństwa oraz przepisy prawa budowlanego i energetycznego.

Co wpływa na efektywne działanie paneli fotowoltaicznych

Poprawne umiejscowienie paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważne, jeśli mają być dobrze doświetlone i tym samym absorbować odpowiednią ilość fotonów słonecznych niezbędnych do wygenerowania energii elektrycznej. Uwarunkowania, jakie należy wziąć pod uwagę podczas przygotowania projektu efektywnej instalacji fotowoltaicznej to m.in.:

  • lokalizacja i szerokość geograficzna,
  • ukształtowanie terenu wraz z uwzględnieniem elementów, które mogłyby zacieniać panele np. drzewa, sąsiadujące budynki,
  • wielkość działki i wymiary dachu oraz jego orientacja względem stron świata,
  • ustawienie paneli pod właściwym kątem.

Układ fotowoltaiczny powinien być dopasowany indywidualnie do danego gospodarstwa domowego. To, czy instalacja fotowoltaiczna będzie działać bezpiecznie i wygeneruje oszczędności na założonym poziomie, jest uzależnione od kilku czynników m.in.: wielkości instalacji - ilości oraz mocy paneli dobranych do rocznego zużycia energii, rodzaju modułów czy wykorzystania odpowiednich przewodów oraz urządzeń.

Chcąc, żeby instalacja fotowoltaiczna działa wydajnie i tym samym pozwalała uzyskać oszczędności dla gospodarstwa domowego na odpowiednim poziomie, jej zaprojektowanie i montaż należy powierzyć firmie z doświadczeniem i niezbędnymi uprawnieniami.